Thursday 10th July


Thursday 10th July     Friday 11th July


Exchange Building:

9.00 – 9.45:           Registration and refreshments, Exchange Building, Falmouth University, Penryn Campus


Exchange Lecture Theatre:

9.45 – 10.00:           Welcome, Katie Bunnell


 

10.00 – 11.00:         Keynote 1: Chris Speed, Designing Within Networks


 

11.00 – 12.30:          Strand 1 – Exchange Lecture Theatre

Materiality & Aesthetics, Katie Bunnell, Chair
1. Dries Verbruggen, The Digital Craftsman and His Tools
2. Justin Novak, Darwin/The Designer Toy Platform as a Means of Academic Inquiry
3. Jeffrey Sarmiento & Erin Dickson, Emotional Leak: Collaborations in Glass and Print

Strand 2 – Exchange Seminar Red

Digital Making in Education, John Miller, Chair
1. Stephen Bottomley, Jennifer Gray, Geoff Mann, Beneath the Surface / eca: Digital-Craft Borderlands in Education
2. Barney Townsend, DIY 3D Printing: Open Source 3D Printer Development by Students of Engineering Product Design,
3. Emma Posey, From Consumer to Producer of Technology with Technocamps

Strand 3 – Exchange Seminar Yellow 

Democratising Technology, Drummond Masterton, Chair
1. Phillip Robins, Material Matters: Hybridizing Emergent Digital Methodologies Across Legacy Creation Ecosystems
2. Michael Shorter, A Craft Technologist?s Approach Towards Printed Electronics
3. Phil Luscombe and James Thomas, The Petra Sancta Script: Supporting Connoisseurship in Digital Engraving


12.30 – 13.30:       Lunch, Design Centre, Falmouth University, Penryn Campus


13.30 – 15.30:         Strand 1 – Exchange Lecture Theatre

Enhancing the Object, Jason Cleverly, Chair

1. Jennifer Gray and Mhairi Maxwell, Design Archaeology: Bringing a Pictish inspired drinking horn fitting to life
2. Bettina Nissen, Growing Artefacts Out of Making
3. Rachel Clarke and Paul Dunphy, Photo-parshiya: Crafting and Sharing Cultural Heritage in an International Women’s Centre
4. Aestheticodes, Emily Clare Thorn, We’re All Programmers Now!

Strand 2 – Exchange Seminar Red

Digital Making Textiles, Hannah Maughan, Chair
1. Konstantia Koulidou and Enrique Encinas, Knittstruments: Melodies of Weaving
2. Helen Paine, A creative approach to investigating laser welding of textiles
3. Kate Goldsworthy, Visions for Future Manufacturing through a Reflective Craft Practice
4. Jo McCallum,  re)crafting basketry: exploring the relationship between traditional techniques and digital design

Strand 3 – Exchange Seminar Yellow

Democratising Technology, Justin Marshall, Chair
1. Gabriella Arrigoni, Betagrams: Maker Culture and the Aesthetics of Prototyping
2. Angharad Thomas, The Glove Project
3. Rebecca Taylor, A Collaborative Inquiry Between The Curiosity Bureau and Shrimping.It: The challenges faced when becoming a Digi-Maker
4. Kathy Vones, Technological Microcosms – Considering Materiality, Aesthetic Coherence and Collaborative Practice in the Creation of Wearable Futures


15.30 – 16.00:      Seminar Blue, Refreshments


17.00:                     Delegates going to conference dinner meet outside Exchange Building Top Level

Conference Dinner Coach to Prince of Wales Pier for boat trip to Trelissick House

17.30:                        Boat departs Prince of Wales Pier


 18: 30 – 19.30     Private View All Makers Now? Pop Up Exhibition, Trelissick House


19.30:                    Dinner, Trelissick Garden Restaurant


20.30 – 21.30:     Keynote 2: Fred Baier, Form Swallows Function


22.30:                   Coach back to Penryn Campus